23 listopada 2013

Zdrowe ząbki

Droga Mamo, Drogi Tato!

To Ty decydujesz, co je Twoje dziecko i kształtujesz jego nawyki żywieniowe. To Ty dajesz przykład i pokazujesz jak dbać o zęby. To Ty zaprowadzasz swoją pociechę pierwszy raz do stomatologa.

Nie pozwól by wspominało tą wizytę ze łzami w oczach.Czy wiesz jak poważnym problemem w Polsce jest próchnica?

Próchnica jest to obecnie najczęściej występującą choroba przewlekła u dzieci w Polsce. Pod względem intensywności występowania próchnicy Polska zajmuje drugie miejsce w Europie, wyprzedza nas tylko Łotwa! O wiele lepiej z tym problemem radzi sobie nawet RPA i Uganda, gdzie ten odsetek jest znacznie niższy! Według danych GUS ok. 90% dzieci ma próchnicę.

Przyczyną tak wysokiego wskaźnika próchnicy u dzieci jest głównie brak świadomości i podstawowej wiedzy dzieci i rodziców, a także pedagogów przedszkolnych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że to niebezpieczna choroba, zwłaszcza u dzieci, która może być czynnikiem wyzwalającym schorzenia nerek, serca, stawów i wpływać niekorzystnie na stan całego organizmu. Jej występowanie może także utrudniać leczenie współistniejących chorób przewlekłych takich jak cukrzyca, astma, alergie, schorzenia kardiologiczne

W odpowiedzi na te przerażające statystyki powstała Fundacja Kraina Zdrowia oraz jej program edukacyjny „Zdrowe Ząbki”. W ramach projektu przeszkolony zespół wolontariuszy przeprowadzi warsztaty edukacyjno-profilaktyczne dla 250 dzieciaków w wieku przedszkolnym.*


Tak brzmiał fragment notki, który przesłała mi Fundacja Kraina Zdrowia prosząc o wsparcie akcji poprzez publikację najważniejszych informacji na blogu.
Ponieważ uznałam, że jest to temat ważny, postanowiłam poświęcić mu ten wpis. Weszłam na stronę http://zdrowezabki.org/zabki i postanowiłam poszerzyć swoją wiedzę, a przy okazji streścić dla Was najważniejsze informacje dotyczące dbania o zęby u dzieci.

O zęby mleczne należy dbać od samego początku. Dzieci potrzebują zdrowych, silnych zębów mlecznych, aby mówić, gryźć i uśmiechać się. To one zabezpieczają miejsce dla zębów stałych, decydują o ich prawidłowym wyrzynaniu się i zdrowiu. 

Niestety wciąż funkcjonuje fałszywy mit, że zęby mleczne i tak wypadną, więc nie warto ich leczyć. Nic bardziej mylnego!oto kilka najważniejszych faktów:

1. Pierwszą wizytę stomatologiczną warto zaplanować ok. 6 – 12 miesiąca życia dziecka po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych. (szczerze mówiąc dowiedziałam się o tym dopiero we wrześniu na Spotkaniu Mam w Krakowie, gdzie prelekcję miała założycielka Fundacji Pani Magda Pasadyn)


2. Zepsute zęby mleczne są źródłem infekcji bakteryjnej całego organizmu, mogą osłabić odporność dziecka i być przyczyną wielu chorób. Utrudniają również leczenie schorzeń przewlekłych, takich jak cukrzyca, astma czy alergia.

3. Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane i bardziej podatne na próchnicę. Próchnica u dzieci do 6. roku życia przebiega bardzo gwałtownie, w krótkim czasie niszcząc kolejne zęby.

4. Nieleczona próchnica zębów mlecznych prowadzi do bolesnych powikłań. Może uszkadzać zawiązki zębów stałych. Przedwczesna utrata zębów mlecznych zwiększa ryzyko wystąpienia wad zgryzu.

5. Dzieci powinny używać miękkich szczotek dostosowanych do ich wieku. Szczoteczkę dziecka wymieniaj co 3 – 4 miesiące lub po przebytej infekcji górnych dróg oddechowych.

6. Wprowadzaj pokarmy twarde, gruboziarniste (jabłko, marchew, skórki chleba), które stymulują wydzielanie śliny, oczyszczają zęby i wpływają na lepszy rozwój kości.

7. Staraj się myć dziecku zęby po głównych posiłkach lub przynajmniej 2 razy dziennie – każdorazowo po 2 minuty.

8. Dbanie o prawidłową dietę swojego dziecka:
    * Ograniczaj podawanie słodyczy
    * Nigdy nie nagradzaj dziecka słodyczami.
    * Codziennie podawaj dziecku warzywa i owoce.
    * Przyzwyczajaj dziecko do picia wody niegazowanej
    * Nie dokarmiaj dziecka w nocy.
    * Unikaj podawania pokarmów miękkich, papkowatych, które zalegają przez długi czas na zębach, np. 
       płatki śniadaniowe, cukierki toffi, żelki, ciasteczka, gumy smakowe czy chrupki.


Razem z Fundacją Kraina Zdrowia zachęcam do wejścia na stronę: http://zdrowezabki.org i wsparcie  projektu „Zdrowe Ząbki”

Na stronie fundacji znajdziecie bardzo ciekawe informacje na temat:
* ząbkowania;
* zasad higieny dziąsełek i ząbków mlecznych;
* sposobów przekonania dziecka do mycia zębów;
* pierwszej wizyty w gabinecie
* sposobów przekonania dziecka do ograniczenia słodyczy.

Znajdziecie tam również edukacyjne kolorowanki i gry zachęcające do dbania o ząbki.
Zapraszamy także na ich fanpageahttps://www.facebook.com/fundacjazdrowezabki


U nas szczotkowanie idzie całkiem nieźle. Staramy się powtarzać tą czynność przynajmniej 2 razy dziennie. Niestety zdarzają się też tak, że Olka protestuje. Długo nie miałam na to pomysłu, a zmuszać do mycia ząbków nie chciałam, więc zdarzało się tą czynność zaniedbywać. 
W końcu w padłam na pomysł by zaśpiewać piosenkę, którą ja jako dziecko nuciłam w drodze do łazienki (link do piosenki poniżej) i dzięki temu od jakiegoś czasu nie ma buntu na pokładzie. :) Poza tym dwa razy odśpiewana piosenka trwa tyle ile powinna trwać czynność szczotkowania.
Jeśli macie głos choć troszkę lepszy od Enrique I. polecam zastosować ten sposób. A tak dba o swoje ząbki Ola

grudzień 2012 listopad 2013
A Wy w jaki sposób uczycie swoje dzieci dbania o ząbki?


Follow my blog with Bloglovin

10 komentarzy:

 1. Szczytny cel akcji, bo faktycznie dbanie o ząbki to bardzo ważna rzecz. Staram się pokazać synkowi jak ma szczotkować ząbki, ale to mały uparciuch i nie chce nawet patrzeć. Jestem zmuszona sama mu je szorować... Piszesz, że warto tej czynności poświęcić ok. 2 minut... ja się cieszę jak uda mi się wepchnąć szczoteczkę na 20 sekund :/ Mam nadzieje, że z wiekiem będzie mniej oporny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. My już mamy kilka stałych zębów. Filip od zawsze miał problem z systematycznoscia, więc zawsze polegało to na zaciąganiu go do łazienki. Teraz, chyba przyszło to z wiekiem, ładnie szczotkuje sam. Moim zdaniem bardzo ważny jest wybór stomatologa. Nasz potrafił wpłynąć na syna i zachęcić go do dobrych nawyków. Dzięki niemu wprowadzilismy "słodki dzień" i nie jest to dla Filipa problemem. Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo bardzo przydatny post.
  Mój mały ma 4 miesiące i już dwa ząbki. Na pewno do 12 miesiąca przejdziemy się do dentysty.:)
  O mleczaki też trzeba dbać.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że post okazał się przydatny. My dopiero do dentysty się wybieramy w grudniu. Mam nadzieję, że wybrałam odpowiednią osobę. Na pewno zdamy relację.

   Usuń
 4. przydatny wpis! o zabki trzeba dbac. widze ze i u Was kroluja szczoteczki z Rossmanna:-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Moje dziecko 2 letnie na szczęście uwielbia myć ząbki. Nie wyjdzie z łazienki po wieczornym kąpaniu, póki nie dostanie szczoteczki i nie wyszoruje ząbków, :)

  Pozdrawiam serdecznie
  www.ca-lineczka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas zazwyczaj też nie ma problemów, ale zdarza się, że z jakiegoś nieznanego nam powodu zaprotestuje :) Wtedy albo piosenka albo sama muszę chwycić za szczoteczkę i dać przykład.

   Usuń
 6. Mycie ząbków to podstawa :) My ząbki myjemy codziennie rano i wieczorem a nawet w ciągu dnia nam się zdarzy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. my mamy pierwszą wizytę za sobą (na szczęście okazało się, że matka panikara a zęby piękne)
  http://sheismylittleprincess.blogspot.com/
  pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 8. I te zasady musi znać każdy rodzic i ich przestrzegać. Bo dzieci uczą się od nas, to my jesteśmy ich przykładem. Więc dawajmy przykład jak najlepszy.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy zostawiony komentarz.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...